פורסם בתאריך 22 בדצמבר 2013 ע"י admin

מערכת הגמול שבנינו על מנת לבחור בכעס.

הדרך המועילה לשלוט בעצמנו היא להבין את הסיבות והמניעים הפסיכולוגיים הגורמים לנו לכעוס.

1.  כשאנו מרגישים מתוסכלים או מובסים אנו כועסים כדי להעביר את האחריות על רגשותינו לאדם  האחר. במקום לקחת אחריות על האופן שבו אנו מרגישים .

2. אנו משתמשים בכעס על מנת לשלוט באלה הפוחדים מאיתנו ,זה יעיל במיוחד לצעירים מאיתנו ולנחותים מניתנו מבחינה גופנית – כמו ילדים  או מבחינה פסיכולוגית.

3. כעס מושך תשומת לב ואז אנו מרגישים חשובים וחזקים.

4. כעס הוא תירוץ שימושי, אפשר להגיד שאיבדנו שליטה באופן זמני וזה תירוץ של התפרצות רגעית. ואנו מוחלים לעצמנו בגלל אובדן שליטה.

5. כשאנו כועסים אנשים בסביבה שלנו רוצים לפייס אותנו מאשר להתמודד עם הכעס שלנו.

6. אנו שולטים באחרים ע"י רגש האשמה, ע"י זה שתתעורר השאלה "מה הטעות שעשיתי שכל כך הכעיסה…" וכשהם מרגישים אשמים אנו מרגישים חזקים.

7. במצב של תקשורת כשאנו חשים את עצמנו חלשים כי האדם האחר מתגלה כמוכשר מאיתנו, אנו משתמשים בכעס על-מנת להימנע מן הסיכון שמא לא יחשבו עלינו טובות.

8. אנו מתחמקים מעבודה על עצמנו כשאנו כועסים וכך אנו מבזבזים את רגעי ההווה בשיטה קלה של התנהגות זועמת ולהתחמק מכל הדברים שהיינו צריכים לעשות לשיפור עצמנו.

באמצעות הכעס אנו מסירים מעלינו את האחריות לשיפור.

9. אנו שוקעים ברחמים עצמיים לאחר שהייתה התקפת זעם וסובלים משום שאיש אינו מבין לליבנו.

10. אנו כועסים  כדי להימנע ממחשבה בהירה וקשה, וכשאנו כועסים אנו לא יכולים לחשוב באופן צלול .

11. אנו כועסים כדי להצדיק הפסד במשחק גרוע, בעזרת התקפת זעם פשוטה אפשר גם למנוע ניצחון ממתחרינו ,כיוון שהם חוששים מפני כעסנו.

12. אנו יכולים לתרץ את הכעס ולומר שאנו זקוקים לו כדי לבצע משימה כלשהי, אך למעשה הכעס משתק ולעולם אינו משפר את רמת הביצוע.

13. כשאנו אומרים שהכעס הוא "אנושי", אנו נותנים הצדקה לכעס כי אנו רק בני אדם.

14. נהגים בכביש כועסים בגלל מישהו שנוסע מהר מדי, לאט מדי, אינו מאותת, מאותת לא נכון, מחליף נתיב או כל שגיאה אחרת, כל ההתנהגות הזו נובעת ממחשבה אחת:"שזה לא צריך לקרות" ובגלל  שזה קורה אנו מתכוננים לבחור בעצבנות ולעזור לאחרים לבחור אף הם באומללות.

15. כעס במשחקי תחרות , על השותף, על האחרים לרקוע ברגליים, לצרוח, כל זה מהווה מכשול להגשמה עצמית בהווה בזמן המשחק.

16. כעס שמופנה למשהו שאינו קשור אליו על מאורע מסויים  ,או מישהו מסויים – הולך רגל  וכו', כעס מעין זה יכול להיות מסוכן באופן קיצוני. רבות מן התאונות כביכול סיבתן במקרים כאלה שבהן הזעם הבלתי מרוסן גורר אחריו תוצאות חמורות ביותר.

17. כעס על מיסים איחורים של אחרים – אם אנו מצפים מאחרים שיתפקדו ע"פ לוח הזמנים שלנו, נבחר בכעס בכל פעם שאינם עושים זאת ונצדיק ע"י זה שנגיד "יש לי זכות לכעוס, הוא גורם לי לחכות חצי שעה".

18. כעס על אי סדר ורשלנות, למרות שהכעס רק יעודד את הזולת להמשיך לנהוג באותה צורה, בכל זאת אנו נתעקש ונבחר בכעס.

אי אפשר לצחוק ולכעוס בעת ובעונה אחת. צחוק וכעס עומדים בסתירה מוחלטת זה  מול זה .

הצחוק הוא קרן אור של הנשמה ,ללא קרני אור אין חיים או צמיחה. תרופה מצויינת לכעס-היא  לעזור לאחרים לבחור  בצחוק, ולראות מהצד את חוסר ההיגיון המתגלה כמעט בכל מצב בחיים, הבחירה בצחוק תמלא את רגשי ההווה שלך באושר במקום לבזבז אותם באומללות.

פורסם בתוך מאמרים

השאר תגובה