פורסם בתאריך 14 בינואר 2014 ע"י admin

הפרעת אישיות תלותית

הסיבה העיקרית שיוצרת את התלות היא צרכים פנימיים רגשיים לא ממומשים וחסרים.                                                    לכולנו יש צורך להרגיש שאנו בעלי ערך חשיבות בעולם. כל אחד רוצה לחוש שהעולם זקוק לו, שיש לו משהו לתת לעולם, משהו שיש אותו רק לו.

כשהצורך הזה לא מתמלא בדרך חיובית, כשהאדם לא מרגיש את זה בתוכו, לא מאמין בכך שהוא מיוחד וייחודי באמת, זה יכול להוביל לכך שיחפש את התחושה  הזו במקום אחר, אצל אדם אחר או ע"י התנהגות חיצונית מסויימת.

הקשר התלותי בתחילת דרכו נותן לנו פעמים רבות הרגשה שאנו מיוחדים. יש לנו קשר כל כך קרוב עם מישהו  וזה מחזק את תחושת המיוחדות והחשיבות שלנו. זה ממלא את הצורך שלנו להרגיש חשובים לעולם  "הרי אני כל כך חשוב לרב, למדריך, לחבר…", במיוחד אם האדם שמולי הוא "מושלם", "נערץ", "יודע הכל"…

לפעמים אנחנו נוטים לשכוח שאין דבר כזה, אבל נסחפים אחרי השני שמדגיש לנו את מה שחסר לנו בפנים, את מה שאנחנו מאוד רוצים שיהיה לנו. לכן כאשר אותו חבר משוחח עם מישהו אחר אנו עלולים לקבל הרגשה שאנו כבר לא מקום ראשון, שאיננו הכי מיוחדים וזה כמובן יכול להשפיע עלינו ועל מצב רוחנו.

סיבה נוספת להיווצרות קשר תלותי זה הצורך להרגיש אהובים.

קשר תלותי יכול להתפתח בהדרגה בין שני אנשים, נשים  וזה יכול להתחיל בכך שפתאום אנו שמים לב שאנו חושבים על אותו אדם המון פעמים, שמתרגשים מכל מילה שלו, שהמצב רוח שלנו מושפע ממנו שקשה לנו לראות אותו מדבר עם מישהו אחר, לעיתים קרובות מתעוררים בקשר זה רגשות חזקים של אהבה, שייכות, רצון לקרבה.                                  אחד מן הצדדים או לעיתים שניהם, מפתחים בהדרגה תלות זה בזה.

קשר תלותי יכול  להתפתח בין חברים וחברות באותו גיל, או בין אדם מבוגר לצעיר , בין מדריך לתלמיד , בין מנהלת למורה או לתלמידה, קשר תלותי אינו תלוי בגיל או בתפקיד.יש אנשים שיוצרים קשרים תלותיים שוב ושוב במהלך חייהם ונפגעים שוב ושוב (ע"פ ספר DSMIV    הפרעה  זו מאופיינת ע"י צורך מוגזם וכוללני לטיפול ע"י אחרים שמוביל להתנהגות כנועה ופחד מפרידה ונטישה ספר  DSMIV    – ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית).

תלות בזולת – זה אובדן הזהות העצמית. להיות תלותי פירושו לאבד קשר עם הרגשות, הצרכים  והרצונות של עצמי.    לדוגמא כשרבקה ביטלה את השידוך משה רצה למות, הוא האמין שערכו האישי מותנה באהבתה של ארוסתו. למשה אין כל תחושת ערך עצמי שבאה מתוכו פנימה, תחושת הערך שלו היא חיצונית, שמותנית במה שאנשים אחרים חשים לגביו.

תלות מתפתחת במקרים שבהם המערכת המשפחתית איננה בריאה. לדוגמא: כל בני המשפחה של אלכוהוליסט הופכים להיות תלותיים בשתייה שלו, מאחר שהשתייה היא הגורם המאיים של כל אחד מבני המשפחה הם נעשים מאוד רגישים לבן המשפחה השתיין, ועומדים תמיד על המשמר. ההסתגלות למתח צריכה להיות מצב זמני ולא מצב כרוני, עם הזמן האדם שחי תחת איום קבוע של שתיין במשפחה, מאבד מגע עם התחושות, הצרכים והרצונות שלו עצמו. ילדים זקוקים לביטחון ולמודל רגשי בריא כדי להבין את איתותיהם הפנימיים. הם זקוקים לעזרה  כדי ללמוד להבחין בין מחשבותיהם לרגשותיהם. כאשר הסביבה המשפחתית מלאה אלימות (רגשית, פיזית, מינית),הילד חייב לעסוק רק בדברים שמחוצה לו. במשך הזמן הוא מאבד את היכולת לפתח הערכה עצמית  מתוך תוכו.                                                                                      ללא חיים פנימיים בריאים, אדם יוצא לגלות מתוך עצמו בניסיון למצוא הגשמה בחוץ. זוהי התלות וזה הסימן לקיומו של הילד הפנימי הפגוע. התנהגות כזאת מעידה כי צורכי הילדות של האדם לא מומשו, ולכן אין הוא יכול  לדעת מי הוא באמת.

תלותיות היא הפרעת אישיות, אנשים תלותיים מכפיפים את צרכיהם לאלו של אחרים וגורמים  לאחרים לקחת אחריות על חלקים נרחבים מחייהם עצמם, פרויד תיאר אישיות תלותית הקשורה בהפרעת התפתחות בשלב האוראלי  המתאפיינת בתלותיות, פסימיזם , ספק עצמי, קלות להשפעה, פאסיביות, וחוסר התמדה.

תלותיות מובילה להתנהגות כנועה ופחד מפרידה ונטישה המתחיל בבגרות המוקדמת:

  1. זקוקים שאחרים יקחו אחריות על רוב התחומים המרכזיים של חייהם.
  2. מתקשים להביע חוסר הסכמה עם אחרים בשל פחד מאובדן תמיכה או אישור.
  3. מתקשים ליזום דברים בעצמם בשל חוסר ביטחון עצמי ביכולותיהם.
  4. יעשו מאמצים מוגזמים כדי להשיג תמיכה מאחרים, עד לדרגת התנדבות.
  5. מתקשים לקבל החלטות יומיומיות ללא כמות מוגזמת של עצות ואישורים מאחרים.

פורסם בתוך מאמרים

השאר תגובה